SpaceX vraagt de Amerikaanse Federal Communications Commission om goedkeuring voor een satellietconstellatie van ongekende omvang die bedoeld is om te functioneren als een orbitaal datacenter. In een aanvraag bij de FCC eind januari 30 stelde SpaceX een orbitaal datacenter voor met maximaal een miljoen satellieten in een lage baan om de aarde.

De satellieten zouden opereren op een hoogte tussen 500 en 2000 kilometer, in een baan met een inclinatie van 30 graden en synchroon met de zon, om de tijd in zonlicht voor het opwekken van zonne-energie te maximaliseren. “Door direct gebruik te maken van vrijwel constante zonne-energie met lage exploitatie- en onderhoudskosten, zullen deze satellieten een transformatieve kosten- en energie-efficiëntie bereiken en tegelijkertijd de milieu-impact van terrestrische datacenters aanzienlijk verminderen”, aldus het bedrijf in de aanvraag.

“Het lanceren van een constellatie van een miljoen satellieten die functioneren als orbitale datacenters is een eerste stap op weg naar een Kardashev Type II-beschaving, een beschaving die de volledige kracht van de zon kan benutten, terwijl tegelijkertijd AI-gestuurde toepassingen voor miljarden mensen worden ondersteund en de multiplanetaire toekomst van de mensheid tussen de sterren wordt veiliggesteld”, voegde SpaceX toe. Een constellatie van een miljoen satellieten zou elk serieus overwogen systeem ver overtreffen. China heeft eind december bij de Internationale Telecommunicatie-Unie plannen ingediend voor twee constellaties met in totaal bijna 200.000 satellieten. In 2021 heeft Rwanda bij de ITU plannen ingediend voor constellaties van meer dan 300.000 satellieten, gekoppeld aan voorstellen van start-up E-Space, die een dergelijk systeem niet langer lijkt na te streven.

De aanvraag bevatte weinig technische details, zoals de grootte van de satellieten, hun massa of specifieke baanparameters. SpaceX zei dat het van plan is om de satellieten in “grotendeels ongebruikte baanhoogtes” binnen het voorgestelde bereik te plaatsen. Satellieten in hogere zonnesynchrone banen, die meer dan 99% van de tijd in zonlicht zouden blijven, zouden toepassingen ondersteunen die constante rekencapaciteit vereisen, terwijl satellieten in banen met een lagere inclinatie pieken in de vraag zouden opvangen om de systeembelasting in evenwicht te houden. Een belangrijk kenmerk van het voorgestelde systeem is dat het gebruikmaakt van optische verbindingen tussen satellieten voor communicatie tussen de satellieten onderling en met Starlink-satellieten, die vervolgens gegevens naar de grond zouden doorsturen.

De satellieten zullen echter ook in de Ka-band opereren, voornamelijk als back-up voor telemetrie, tracking en commando's. SpaceX zei dat deze communicatie, waarvoor een FCC-licentie vereist is, zou plaatsvinden op een “niet-storende, onbeschermde basis”. De aanvraag bevatte geen implementatieschema of kostenraming. SpaceX heeft verzocht om ontheffing van de mijlpaal vereisten van de FCC, die doorgaans voorschrijven dat de helft van een constellatie binnen zes jaar na goedkeuring moet worden geïmplementeerd en het volledige systeem binnen negen jaar. Het bedrijf voerde aan dat de mijlpalen bedoeld zijn om spectrumopslag te voorkomen en dat ze niet nodig zijn omdat het Ka-bandspectrum op een niet-storende basis zou worden gebruikt. SpaceX en zijn CEO, Elon Musk, hebben de afgelopen maanden grote belangstelling getoond voor orbitale datacenters, aangezien de vraag naar rekenkracht ter ondersteuning van kunstmatige-intelligentiesystemen toeneemt. Die vraag is een belangrijke drijfveer achter de plannen van SpaceX voor een beursgang, die al deze zomer zou kunnen plaatsvinden en tientallen miljarden dollars zou kunnen opleveren.

Recente rapporten suggereren dat Musk ook overweegt om SpaceX te fuseren met xAI, zijn bedrijf voor kunstmatige intelligentie en sociale media, of mogelijk SpaceX te combineren met Tesla, de beursgenoteerde fabrikant van elektrische voertuigen die fors heeft geïnvesteerd in AI-technologieën voor autonoom rijden en robotica. In het dossier wordt vooral de nadruk gelegd op de voordelen van orbitale datacenters, een concept dat zowel door gevestigde bedrijven als door start-ups wordt onderzocht. SpaceX stelt dat de stijgende kosten en energiebehoefte van terrestrische datacenters, in combinatie met dalende lanceringskosten, ruimtevaartcomputers in de komende jaren economischer zouden kunnen maken. “Bevrijd van de beperkingen van terrestrische implementatie, zullen binnen enkele jaren de laagste kosten voor het genereren van AI-computing in de ruimte liggen”, aldus SpaceX, waardoor vooruitgang in AI-modellen mogelijk wordt met “ongekende snelheden en schaalgroottes”.

Het systeem zou gebruikmaken van de ervaring van SpaceX met zijn Starlink-constellatie en zijn Starship-draagraket, die het bedrijf van plan is te gebruiken voor de implementatie van de volgende generatie Starlink-satellieten en de orbitale datacentrumconstellatie. “Met het vermogen van Starship om een ongekende hoeveelheid tonnage in een baan om de aarde te brengen voor AI-computing, zou de capaciteit voor intelligentieverwerking in de ruimte het elektriciteitsverbruik van de hele Amerikaanse economie kunnen overtreffen, zonder de enorme kosten en verstoring van de herbouw van het overbelaste elektriciteitsnet van de aarde om de explosieve vraag naar datacenters te ondersteunen”, aldus SpaceX.

Bron: SpaceNews.com

Kris Christiaens

K. Christiaens

Medebeheerder & hoofdredacteur van Spacepage.
Oprichter & beheerder van Belgium in Space.
Ruimtevaart & sterrenkunde redacteur.

Dit gebeurde vandaag in 1958

Het gebeurde toen

Lancering vanop Cape Canaveral van de 14 kilogram zware Explorer 1 satelliet. Dit is de eerste satelliet dat door de Verenigde Staten succesvol in een baan om de Aarde wordt gebracht. Aan boord van deze satelliet bevond zich onder andere een geigerteller dat ontwikkeld werd door James Van Allen van de State University of Iowa waarmee gordels van geladen deeltjes rond de aarde werden ontdekt. Deze gordels kregen later de naam 'Van Allen-gordels'. Op 31 maart 1970 brandde de Explorer 1 satelliet terug op in de atmosfeer van de Aarde. Foto: NASA

Ontdek meer gebeurtenissen

Steun Spacepage

Deze website wordt aan onze bezoekers blijvend gratis aangeboden maar om de hoge kosten om de site online te houden te drukken moeten we wel het nodige budget kunnen verzamelen. Ook jij kunt uw bijdrage leveren door ons te ondersteunen met uw donatie zodat we u blijvend kunnen voorzien van het laatste nieuws en artikelen boordevol informatie.

Sociale netwerken